Resistance и Resistance Avalon – сигурни ли сте, че имате приятели
Това е социален експеримент. Игрите от сериите Съпротивата (Resistance и Resistance Avalon) със сигурност ще ви накарат да се замислите дали можете да се доверите на вашите приятели.
Описание
Това е игра в която играчите се разделят на отбори на случаен принцип. Единият от отборите има привилегията да се знаят едни други, но за сметка на това са малко на брой. Другият отбор има повече участници, но като цяло няма информация за това кой кой е – трябва да разбере това в процеса на самата игра. Целта на всеки отбор е да отбележи три успешни за него мисии (и съответно неуспешни за противника).
Интересното в случая е как става разпределянето на групите и първоначалния сетъп на играта. (Сетъп – първоначална подредба, нагласяне, настройване.) В самото начало се раздават на случаен принцип роли на всеки един от играчите. Да речем че участват петима души (минималния за тази игра). В такъв случай трима ще са лоялните граждани (или рицари ако играете Avalon), а двама ще са шпионите/предателите. Както споменах – честните хорица не се знаят, докато предателите имат тази привилегия.
Ето как се случва:
- първо всички си затварят очите (тук трябва да се играе честно)
- след това само шпионите си отварят очите и се виждат кои са, след което си затварят отново очите
- накрая всички се ококорват и това е началото на играта
За да победят добрите трябва дедуктивно да се разберат кои са. За да победят лошите, трябва да се правят на невинни и да убедят добрите да ги включват в мисии. Участието в мисии става чрез тайно избиране на една от две карти – „Успех“ или „Провал“. За да запишат предателите точка, в дадена мисия е достатъчно да има една изиграна карта „Провал“. За добрите задачата е по-трудна – трябва всички карти да са „Успех“. В зависимост от резултата започват и нападките, съмненията и обвиненията кой всъщност е провалил усилията на групата.
Предимствата на играта
Това е игра, която със сигурност ще ви накара да помислите. Да поразсъждавате защо даден човек е гласувал против дадена мисия да се състои и кой може да е провалил вече изиграната мисия. Това е когато сте от отбора на добрите и сте в пълно невидение кой какъв е.
Ако сте от отбора на лошите то играта е доста забавна – как се опитвате да хвърлите вина върху останалите и как ги гледате да се обвиняват взаимно, а някои от тях дори да ви защитават. Ще трябва да играете доста хитро за да не ви хванат че сте предател.
Какво може да се подобри
Усещането при игра от петима и десетима играчи е доста различно. Участвал съм в голяма група и бидейки от добрите до самия край (понякога на ход четвърти), не успявам да разбера абсолютно нищичко. За нови участници гледайте групата да е максимум от шестима – така най-добре ще уловят особените моменти на играта.
И накрая
Подберете внимателно групата, с която ще играете Resistance. Имам хора от моето обкръжение, които не харесват играта, защото ще им се наложи да лъжат и да убеждават останалите в неистини. На други точно това им е любимия момент.
Данни
- времетраене: 30 мин.
- брой играчи: 5-10
- сложност: 3/10
- подходяща възраст: 13+ (не въвличайте малките в тази игра на лъжи и измама)
(снимки – BoardGameGeek)
Хареса ли ви статията – ако да, защо да не я споделите с приятелите си? За целта може да използвате кръглите, малки, „социални“ бутони по-долу! 🙂