Монопол – играта, създадена да покаже злините на капитализма
Monopoly или Монопол, както пише на старата и захабена кутия на играта, която все още пазя у нас има доста интересна история. Макар и да не съм сядал от дете да играя точно тази версия на играта, спомням си как отделяхме по цял ден в опити да превземем „империите“ си.
Този бестселър в настолните игри научи поколения подрастващи да купуват земя, да я застрояват с хотели и да вземат високи наеми. На пръв поглед това е само една настолна игра, но ако създателката ѝ, Елизабет Маги, знаеше какво въздействие ще има и какви ценности ще възпитава, най-вероятно щеше сама да се изпрати „в затвора“. Изначално „Монопол“ е създадена, за да покаже негативните последици от монопола във владеенето на земя. В крайна сметка играчите получават изгода от това да притежават недвижима собственост и ликуват, когато трупат още. Играта започва да пропагандира точно обратното.
Маги е родена през далечната 1866 година и става бунтовник срещу нормите на своето време. Без съпруг е до преди да навърши 40, независима и горда, тя спечелва популярност чрез обява във вестник, в която се предлага като млада американска робиня за продан посредством търг. По-късно тя обяснява на читателите, че това е начин да се покаже на обществото неравностойната позиция на жените в обществото. „Ние не сме машини.“ казва тя, „Момичетата имат мнения, желания, надежди и амбиции.“
Авторката решава да се бори с капитализма не само на думи, но и на дела, създавайки настолна игра. Вдъхновението идва от книга, подарена от баща й. На страниците на „Прогрес и бедност“ Хенри Джордж казва, че еднаквите права на хората да ползват земята са равносилни на правото да дишат – право, обосновано от тяхното съществуване.
През 1904 г. Маги създава играта, дала началото на Монопол – Landlord’s Game (Играта на хазяина). Главната иновация в играта са двата типа правила. Първите правила се наричат „Prosperity„. Този набор от правила гласи, че всеки играч трупа точки (пари), когато някой купи нов имот и играта се печели (от всички!), когато играчът, започнал с най-малко средства ги удвои. Вторият набор от правила се нарича „Monopolist„. За разлика от „Prosperity“ тук играчите напредват като трупат имоти и събират наем от останалите, които са се паднали на чуждо поле. Може да има само един победител-монополист, който е успял да банкрутира всички останали. Тези правила са доста познати, нали?
Според Маги целта на това да има два вида правила е практически да се демонстрира настоящата система на заграбване на земя и до какво води тя. По този начин да се изведат и различни подходи към управляване на собствеността и коренно противоположните социални последствия от това.
Играта набира популярност сред студенти и интелектуалци и по-късно оригиналът бива променен и преиздаден под различно име като нова игра от Parker Brothers, които разбирайки за произхода на играта, купуват патента от Маги. Новото име, дадено от компанията е просто Monopoly или както пише на българската кутия – Монопол.
Следващия път, когато играете Монопол с приятели, поискайте от останалите да наложите данък спрямо оценката на имота, който ще бъде плащан всеки път, когато собственик вземе наем. Започнете диалог за това как да се определя този данък, как да се събира и как да се разпределя между играчите. Дали всички ще са доволни? Как ли това ще промени монополизма в Монопол?
Хареса ли ви статията – ако да, защо да не я споделите с приятелите си? За целта може да използвате кръглите, малки, „социални“ бутони по-долу! 🙂
<<източник – bbc.co.uk – Кейт Роуърт>>