Hey, that’s my Fish – надхитряне с пингвини
Ледът се топи…
В тези несигурни времена, всеки вид пингвини действа за себе си при набавянето на храна. Птиците с „Весели крачета“ бързат за да грабнат риба преди останалите, иначе ще останат с празна уста, т.е. човка. А и не е само това – може дори да потънат в океана завинаги.
Описание
![HeyThatsMyFish - игрално поле при настолна игра](https://www.gramadancho.com/wp-content/uploads/2017/08/HeyThatsMyFish-игрално-поле-300x294.png)
Целта при настолната игра Hey, that’s my Fish (Хей, това е моята рибка), е придвижвайки се по полето да се запасите с възможно най-много храна. Това става лесно – полето, на което се намирате ще стане ваше, след като се преместите към друг рибен пасаж. Тук идва и проблемът – отначало имате цялото игрално поле на ваше разположение, докато впоследствие то се смалява и разпокъсва. Дупките се получават, когато пингвинчето се отмести – вярно, вземате рибка, но се появява дълбоката ледена вода.
В тази настолна игра ще ви се наложи да обмисляте своите ходове, така че да останете максимално дълго на игралното поле. Така ще имате възможност да оберете повече от ценните рибоци. Ще ви трябва наистина добра стратегия!
По време на хода си избирате кое от пингвинчетата си да преместите. Началният им брой е различен, според това колко играчи има – при двама всеки е с по 4 пингвина; при 3 всеки с по 3; и при четири участника всеки управлява само две гладни човки.
Когато придвижвате вашето пингвинче трябва да имате предвид следните ограничения:
- Само по права линия – не можете да правите завои
- Не може да прескачате пингвин – независимо дали изпречилия се пингвин е ваш или на противник
- Не може да преплувате дупките – вижда ли се вода, това означава че пътят ви свършва там
Предимствата на играта
Hey, that’s my Fish е игра, в която всичко зависи само и единствено от играчите. По никакъв начин не е намесен късметът и всичко опира до умение, пресметливост и мислене в дълбочина. Ако я играете с по-малки деца със сигурност няма да достигнете до прилагане на тежки стратегически похвати, но несъмнено ще увеличите забавата. 🙂 Особено, пък, ако включите и една косатка да изяжда останалите самотни пингвичета.
Какво може да се подобри
Нужно ви е една идея повече търпение при подреждане на полетата в началото на играта. След това понякога също може да изпитате затруднение при вземане на рибките, но след няколко игри се свиква.
![HeyThatsMyFish - за телефон и таблет вместо настолна игра](https://www.gramadancho.com/wp-content/uploads/2017/08/HeyThatsMyFish-за-телефон-и-таблет-300x179.png)
И накрая
Hey, that’s my Fish (Хей, това е моята риба) я има и за телефон/таблет. Аз не бих я ползвал – първо че като цена идва едно и също – 4 игри за телефон са колкото цената на играта в Амазон. И второ – целта ми все пак е да намаля екранното време на мен и на децата ми. Тоест настолната игра е за предпочитане, а и така ще може да видите и почувствате забавата.
Данни
- времетраене: 20 мин.
- брой играчи: 2-4
- сложност: 3/10
- подходяща възраст: 8+ години(според кутията) или 5+ (според ГрамаДанчо – тествано е и работи ако целта ви е забава)
(снимки – BoardGameGeek)
Хареса ли ви статията – ако да, защо да не я споделите с приятелите си? За целта може да използвате кръглите, малки, „социални“ бутони по-долу! 🙂