Codenames – Кодови имена
В голяма тълпа от хора са се смесили агенти. Част от тях са на вашият отдел по разузнаване, а другите са вражи. Трябва да евакуирате час по-скоро своите хора или поне по-бързо от другия отбор. Може да ги назовете само по техните Кодови имена (Codenames).
Описание
Тук забравете тематиката. В тази настолна игра не това е важното. Не тя е направила Кодови имена игра на годината за 2016-та (Spiel des Jares 2016). Магията е друга – достъпността на играта и колко лесно към нея могат да се включат нови за хобито хора – това е игра на асоциации!
Освен всичко друго и самата подредба ще ви ангажира минимално. Докато разкажете на приятелите си петте реда с правила, най-вероятно ще сте приготвили масата за игра. Това става, като сложите в пет колони и толкова редици произволни думи от кутията. Познахте – това са кодовите имена на агентите!
А кои са вашите и кои на другия отбор? Това се определя от една от многото матрици, приготвени за целта. По принцип тя е видима само за двамата ръководители на шпионите – спаймастърите (spymasters), но покажете една примерна на приятелите си, които ще участват в играта, за да видят за какво става въпрос. На нея са изрисувани сини, червени, бежови и едно черно поле, които също са разположени в таблица от 5 реда и 5 колони.
Вече може би повечето неща са ясни – цветовите полета от матрицата, съответстват на думите от масата. Единият отбор трябва да разкрие сините думи (ок, агенти), а другият – червените. Бежовите са неутрални, а който се натъкне на черното поле (думата разположена там), губи моментално играта. Това е Убиецът!
Ето как протича самата игра. Всеки отбор си определя главен шпионин (спаймастър). Те са привилегировани, защото имат поглед върху матрицата с шифъра и думите на масата, докато останалите играчи (полевите агенти) ще виждат само думите. В същото време задачата на спаймастърите е много отговорна и съществена – те са тези, които трябва да дават подсказки на съотборниците си за отгатването на думи. И понеже целта е да го направят преди другия отбор, то най-вероятно ще се опитат да подскажат 2, 3 или дори 4 думи наведнъж.
Тук идва и красотата на играта – за подсказване можете да използвате САМО ЕДНА дума, допълнена от цифра, която обозначава колко думи всъщност попадат под тази асоциация. Да речем, че трябва да подскажете на вашите агенти думите „Октопод“ и „Тон“. Макар че Тон има няколко значения, то тук спокойно можете да сложете и двете думи под една обща асоциация – „океан“ 2 (тоест подсказвам ти, че има 2 думи свързани с океан, които са наши). Октопод може би ще бъде първия и очевиден избор на нашия съотборник, докато за Тон най-вероятно ще трябва да хвърли един допълнителен поглед.
Остава да кажа, че след като подсказващия си каже свързващата дума (асоциацията) и за колко думи се отнася тя, идва ред на неговите съотборници да отгатват самите думи.
Както в примера по-горе, би било добре те да започнат от думата, за която са сигурни, защото когато познаят то те са отново на ред. Ако ли пък не – ходът им спира и е другият отбор. Ако по погрешка са посочили дума на противника, толкова по-зле, защото врагът има разкрита една дума без да е положил грам усилия.
Играта печели отборът, успял да разкрие първи всички свои думи (агенти).
Предимствата на играта
Първото и най-голямо предимство, което вече отбелязах, е достъпността на самата игра. Може да се играе от всякакви хора, независимо дали досега са играли настолни игри или не.
Голяма преиграваемост!
В кутията има 200 картончета с думи от двете страни, което прави общо 400 думи. В дадена игра използвате само 25. Като прибавим към това и 40-те картончета с шифър (матриците), които могат да се завъртят на всяка една от 4-те си страни, то със сигурност всеки път ще ви се налага да свързвате нови и нови думи, а от там и асоциации за агентите, които трябва да бъдат разкрити.
Какво може да се подобри
Темата по никакъв начин не допълва изживяването. Хубавото в случая е, че и без нея играта е яка и води до приятна и напрегната вечер с приятели.
И накрая
Кодови имена може спокойно да се определи като интелектуална игра. Не очаквайте лесно мятане на зарче или теглене на карти и в края на вечерта да сте победител. Не! И вие, и вашите съотборници, ще трябва да се понапрегнете за да се поздравите с успеха.
Данни
- времетраене: 20 мин.
- брой играчи: 2-8 (правилата за 2-ма и 3-ма играчи са малко различни. Оригинала е с 4 нагоре – тоест поне по 2-ма играчи в отбор – един подсказващ и един познаващ)
- сложност: 4/10
- подходяща възраст: 14+ години
(снимки – Фантасмагория и Ozone)
Хареса ли ви статията – ако да, защо да не я споделите с приятелите си? За целта може да използвате кръглите, малки, „социални“ бутони по-долу! 🙂