Пандемия – светът е голям и спасение дебне отвсякъде
Човечеството е в опасност. Няколко огнища на болести бълват зараза към останалите градове. Положението е критично, защото все повече и повече хора проявяват симптомите. Настава Пандемия! Всички надежди за спасение са към теб и твоя екип.
Описание
В повечето игри ще трябва да покажете колко по-добър сте от останалите играчи. Как можете да ги надхитряте, да спечелите повече пари от тях или директно да ги ступате. Не и в Пандемия. В тази игра ще трябва да действате заедно с останалите и с общи усилия да се справите с надвисналата над света опасност.
Основната игрова механика в Пандемия се състои в теглене на карти от два дека (тестета). Всяка карта отговаря на един от градовете по борда – общо 48 разделени в 4 групи, за четирите вида болести. Разликата между двете тестета, е че едното служи за заразяване, а другото за справяне с болестите. В края на своя ход вие ще изтегляте първо от хубавата колода, а после и от лошата.
И ако беше само това, то може би играта щеше да е сравнително лесна и съответно безинтересна. За да разберете, че все пак работата е сериозна, то в помагащите карти са втъкнати четири, пет или дори шест карти Епидемия. Тяхната простичка, но съществена задача е да върнат картите от Лошото тесте в начално положение.
Е, и?
Ами това означава, че тъкмо прочистените от болести градове (ако сте успели някак си да го направите), ще се заразят пак. А вие вече сте си изхабили картите запас от Доброто тесте. Ей сега да ви питам хубаво ли ви е с тази туберкулозна кашлица и без лек.
И все пак имате шанс да победите Пандемията. Това става като откриете лек за всяка една от четирите болести. А за да го направите всеки ход можете да извършите до 4 от следните действия:
- Придвижване по борда (планетата) – това става или директно между съседни градове или чрез помощна карта – ползвате я като билет за самолет.
- Премахване на болест от град – действие с временен ефект, но все пак необходимо. Премахвате от кубчетата представляващи дадена болест.
- Построяване на лаборатория – само там можете да откриете така желания лек. Нещо повече – всички градове с лаборатории са като съседни – тоест можете да се придвижвате от един в друг. (пестите от помощните карти)
- Обмяна на информация за болести – или директно казано предаване на карта от един играч на друг. Целта може да е различна, но най-често е за намиране на лек. Неприятното в случая е, че можете да предадете само карта на град, в който се намирате. (карта Лондон се предава само в град Лондон)
- Създаване на Лекарство – съществената цел в играта. Можете да създадете лек само в лаборатория и то ако държите 5 щама от съответната болест (5 помощни карти от 1 цвят).
Предимствата на играта
Има няколко силни момента в тази игра. Ще ги изброя, без да мога да кажа кой от тях ми допада повече от другите:
- Играта е кооперативна. Вече го казах, но този тип игри са малка част от Настолните. Хубаво е все пак понякога да положите усилия заедно.
- Има различни герои с които да участвате. Медикът изчиства болестите от градовете много по-бързо от останалите, на Учена са ѝ необходими само 4, вместо 5 щама за откривана на болест, докато изследователката може да предава и взема информация в кой да е град. (не е необходимо името на предадената карта, да съвпада с името на града – много силно умение).
- Играта е трудна. Най-вероятно няма да побеждавате всеки път, но когато го направите ще изпитате голямо удоволствие. Нещо повече – ако много задобреете има вариант в който да вдигнете трудността и пак да ви е интересно
Какво може да се подобри
На новите играчи ще са им необходими 1-2 игри преди да успеят да допринасят максимално за успеха.
Като говорим за по-силни и по-слаби играчи, то в играта има реален шанс някой да поеме ролята на Алфа играч – да подсказва/подтиква останалите какво да правят, което не винаги е лошо.
И накрая
Чудя се да зачеквам ли темата за Ваксините. Задължителни ли трябва да са те или по избор. Полезни ли са или не за нас. Тук има шанс или да ви изгубя, или спечеля завинаги за GramaDancho. За да не рискувам ще кажа следното: можете да играете Пандемия и в двата варианта – било то имайки или не задължителните имунизации. 🙂
Данни
- времетраене: 45 мин. (но може и по-рано да изплюете кръв…)
- брой играчи: 2-4 (може и 1 играч с няколко отделни роли)
- сложност: 5/10
- подходяща възраст: 14+ (по кутия)
(снимки – Камен Кунчев)
Хареса ли ви статията – ако да, защо да не я споделите с приятелите си? За целта може да използвате кръглите, малки, „социални“ бутони по-долу! 🙂